Home » Co to hiperlipidemia?

Co to hiperlipidemia?

Co to jest Hiperlipidemia

czyli wysoki cholesterol?

 

 

Hiperlipidemia to nic innego jak wysoki cholesterol. Z tym pojęciem być może spotykasz się po raz pierwszy. Jest to zespół zaburzeń metabolicznych wynikających ze zwiększonego stężenia różnych tłuszczy w surowicy krwi. Przy stwierdzeniu, czy poziom cholesterolu jest wysoki, znaczenie mają dwa rodzaje tłuszczy: cholesterol „zły” LDL, cholesterol „dobry” HDL” oraz trójglicerydy. Rodzaje hiperlipidemii:

  • Hipercholesterolemia – wysoki całkowity cholesterol lub LDL- cholesterol.
  • Hiperlipidemia mieszana – wysoki cholesterol całkowity lub LDL- cholesterol oraz podwyższone trójglicerydy.
  • Hipertriglicerydemia – podwyższone trójglicerydy.

Dyskusja w kręgach naukowych na temat szkodliwości wysokiego stężenia cholesterolu we krwi nadal trwa. Z jednej strony uważa się, że wysoki poziom cholesterolu we krwi jest szkodliwy i prowadzi do chorób układu krążenia takich jak np. miażdżyca. Są jednak głosy polemizujące z tą teorią i obciążające odpowiedzialnością za zły stan naczyń krwionośnych niedobór substancji odżywczych jak np. witamina C prowadzący do powstawania uszkodzeń w naczyniach krwionośnych. W gładkich i zdrowych naczyniach krwionośnych cholesterol nie osadza się i nie tworzą się blaszki miażdżycowe.

Poziom cholesterolu we krwi ulega podwyższeniu w różnorodnych sytuacjach wymagających zastosowania cholesterolu jak np. duże rany, oparzenia (wzrost zapotrzebowania na kortyzol), zmiany hormonalne, czy spadek odporności immunologicznej. Wysoki cholesterol w takim wypadku świadczy zdaniem niektórych ekspertów o prawidłowej reakcji organizmu na zachodzące zmiany.

W zasadzie nie ma znaczenia jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie dylematów naukowych dotyczących poziomu cholesterolu. Skoro wiadomo, że cholesterol jest substancją niezbędną do życia i pełni wiele korzystnych dla nas zadań oraz, że w zasadzie jedynym zarzutem pod adresem cholesterolu jest jego negatywne działanie na układ krążenia można się pokusić o pewien wniosek będący salomonowym wyjściem z trudnej sytuacji. Otóż, by uniknąć problemów miażdżycowych wystarczy po prostu zlikwidować pierwotną przyczynę, a więc zadbać za pośrednictwem diety, odpowiedniej porcji ruchu i suplementów diety o doskonałą formę naczyń krwionośnych i prawidłową lepkość krwi. W takich warunkach cholesterol nie może tworzyć blaszek miażdżycowych, więc problem zostaje rozwiązany. I właśnie o to chodzi.

Wypowiedz sie!

Dodaj swj komentarz, lub trackback ze swojej strony.

Badz mily. Trzymaj sie tematu. Nie spamuj.

Dozwolone tagi:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Ten blog obsluguje awatary Gravatar. Jezeli jeszcze takiego nie masz mozesz zalozyc go za darmo na Gravatar.com.